РЕГІОНАЛЬНА НАУКОВО-МЕТОДИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ "НАСИЛЛЯ КОМУНІСТИЧНОГО РЕЖИМУ В УКРАЇНІ У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ХХ СТОЛІТТЯ. ПРОЛОНГОВАНІ НАСЛІДКИ І ЛАТЕНТНІ СКЛАДОВІ ГОЛОДОМОРУ-ГЕНОЦИДУ 1932-1933 рр."


     20 листопада 2019 року у приміщенні Хмельницького обласного інституту післядипломної освіти відбулась чергова конференція на тему: "Насилля комуністичного режиму в Україні у першій половині ХХ століття. Пролонговані наслідки і латентні складові Голодомору-геноциду 1932-1933 рр." 
     Організатором та головним натхненником впродовж багатьох років виступила доктор історичних наук, почесна професорка МКА, доцентка кафедри теорії та методик суспільно-гуманітарних дисциплін Хмельницького ОІППО, членкиня НСКУ (Національної спілки краєзнавців України), голова ГО "АВСГДХ" Маркова Світлана, яка, відкриваючи пленарне засідання зауважила, що трагедія Голодомору це в тому числі і її особиста родинна історія.             Саме тому, пошановуючи пам'ять невинно убієнних в ці листопадові дні ми щороку згадуємо і досліджуємо імена жертв комуністичного терору.
      Питанням суспільних процесів в Україні першої половини ХХ століття та їхньої ролі у формуванні генофонду української нації торкнулась у своєму виступі к.і.н., доцентка, проректорка ХОІППО Вашеняк Ірина. 
        Учасник і співорганізатор перших меморіальних заходів до 60-річчя Голодомору в 1993 році письменник - Богдан Теленько згадав крізь які політичні, психологічні перепони вдавалось пробивати у суспільній свідомості правду про Голодомор. 
Богдан Теленько виступає

      Віктор Адамський (к.і.н., доцент ХГПА) ділився роздумами над кількістю жертв Голодомору у рецепції проф. В.Сергійчука та особливістю осмислення їхньої кількості на Поділлі.  
       Не менш цікавими були виступи письменниці Любові Сердунич та учительки історії Хмельницької гімназії № 1 Антонової Оксани, яка разом із учнями щорічно досліджує тему тоталітаризму в УРСР та СРСР. 
         Віталій Галатир (к.і.н., головний науковий співробітник Державного архіву хмельницької обл.) розповів про опір селян 1930 років у північних районах Хмельницької області. 
Доповідає Віталій Галатир

Важливими були доповіді які стосувалися локальних подій, історій родин, які пережили трагедію Голодомору і завдяки усній історії дійшли до нас. Саме на важливості усноісторичних свідчень наголосив у своєму виступі Ковалишен Максим - вчитель історії Бубнівської ЗОШ І-ІІІ ст. 
      І це далеко не весь перелік доповідей та тем конференції, проте, родзинкою стало представлення харчового раціону українських селян в період голодового терору завдяки  студентам  Хмельницького торгівельно-економічного коледжу Манкевич Тетяні та Кузьмі Степану, які під кервництвом викладачів Матвєєва Андрія , Низенко Галини, Франків Наталії, та Янюк Ольги реконструювали "їдло", яке були змушені вживати селяни, щоб вижити, а саме: галушки з картопляного лушпиння, паляниці з кропиви і подорожника, коржики з лопуха, ліпненики з жолудів та суп з бруньок та шишок. 

         Загалом конференція пройшла в теплій атмосфері підтримки та взаєморозуміння, спонуканні до нових досліджень та творчих ініціатив.



Коментарі